Genel Başkanlar

Fitnat Çakmak : Dernegin kurucu üyelerinden olan Sayın Fitnat Çakmak, dernegin kurulusunu izleyen 9 Subat tarihinde yaptigi ilk toplantisinda baskan olarak seçilmis ve bu görevini 1930 yilina kadar sürdürmüstür. Sayin Fitnat Çakmak’in baskanlik görevini yaptigi dernegin ilk iki kurulus yilinda yapilan önemli çalismalar üye sayisini çogaltmak, ücretsiz hasta tedavileri yapmak, halk dersaneleri açmak ve atölye hazirliklarini yapmak yönünde olmustur. 1930 yilinda baskanlik görevinden ayrilan Sayin Fitnat Çakmak daha sonraki yillarda dernek çalismalarini Yönetim Kurulu Üyesi olarak sürdürmüstür.


Makbule Eldeniz : 1930 Yılında başkan olarak seçilen Sayın Makbule Eldeniz bu görevini bir yıla yakın bir süre sürdürmüştür. Sayın Makbule Eldeniz’in başkanlığı sırasında atölye hazırlık çalışmaları daha da hızlandırılmış,başlangıç çalışmaları olarak yoksul çocuklara elbise, doğum yapan annelere kundak takımları diktirilmiş, yün fanila, kazak, çorap ördürülmüş, bu suretle atölyelerin temeli atılmıştır. Aynı yıl içinde başkanlık görevinden ayrılan Makbule Eldeniz, dernekteki çalışmalarını ikinci başkan ve yönetim kurulu üyesi olarak sürdürmüştür.


Nevber Sevüktekin : Derneğin kurucu üyelerinden olan Nevber Sevüktekin, ikinci başkan olarak çalışmalarına başlamış, 1930 yılında başkan seçilerek 1948 yılına, ölümüne kadar gönüllü hizmetlerini yorulmak bilmeyen bir gayretle sürdürmüştür.18 yıllık başkanlığı sırasında özellikle emek karşılığı yardımın gerçekleşmesinde başarılı olmuş, dikiş, nakış atölyelerinin genişletilmesine büyük özen göstermiş, yüksek öğrenim kız öğrenci yurdunun açılmasında öncü olmuş ve derneğimizin en büyük ve verimli çalışmalarından çorap atölyesinin de kurulmasını gerçekleştirmiştir. Genel Merkez kendisini her zaman saygı ile anarak çorap atölyesini SEVÜKTEKİN ATÖLYESİ olarak isimlendirmiştir.
Sayın üyemiz Mebrure Aksoley onu anarken; “sende bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji var, daima sabırlı, temkinli, hadiseler karşısında eğilmeyen, metin iradenle etrafındaki arkadaşlarına destek oluyorsun, senin bu kuvvetli vasıflarından biri de en müşkül ve sıkıntılı zamanlarda dünyayı iyimser bir gözle seyredişindir..” diyor.


Dr. Mediha Eldem : 1942 yılında dernekte çalışmalarına başlayan Dr. Mediha Eldem, 1946 da İkinci Başkan, 1948’de Genel Başkan olarak, 1975 yılında hayattan ayrıldığı güne dek çalışmalarını sürdürmüştür. Tam 33 yıl ilk başladığı günkü heyecan ve çalışmasını aralıksız sürdüren Dr.Mediha Eldem için Yardım Sevenler Derneği yaşamının bölünmez bir parçası olmuştur. Hatta zaman zaman çok sevdiği, yararlı ve başarılı olduğu meslek hayatının dahi önüne geçmiştir. Gönlünü verip yaşamını adadığı ve onun hayatta en yüce varlığı olan biz Yardım Sevenler Derneği ise, binasının bulunduğu sokağa ismini verdirerek kendisini ebedileştirmekle kalmayıp her fırsatta onu aynı içtenlikle anmaktayız.


Türkan Ayral : Türkiye Yardım Sevenler Derneğinde 33 yıl değerli hizmetler veren Türkan Ayral, 1920 yılında İstanbul’da doğmuş, yüksek öğrenimini İstanbul Edebiyat Fakültesinde tamamlamıştır. 1975 yılında Genel Başkan Dr.Mediha Eldem’in ölümünden sonra Genel Başkanlığa seçilen Türkan Ayral, Derneğin beşinci Genel Başkanı olarak bu görevini 13 yıl büyük bir özveri, sadakat ve inanç ile yürütmüştür. Derneğin gelişmesinde büyük katkıları olan Ayral, özellikle dış ülkelerle kurduğu ilişkilerle derneği uluslararası platforma götürmede çok başarılı olmuş, engin hoşgörüsü, insan sevgi ve saygısı, sevk ve idaredeki uzlaştırıcı becerisi ile Atatürk’ün izinde çağdaş Türk kadını olarak çevresinin ve herkesin sevgi ve saygısını kazanmıştır. 19 Mart 1988 günü beklenmedik ve zamansız olarak hayata veda eden Sayın Türkan Ayral’ın ölümü dernek olarak büyük bir kayıptır. Ancak arkasında bıraktığı hizmet anlayışı her zaman dernekle bir arada yaşayacaktır.


Birsen Eldem : 1933 yılında Muğla’nın Köyceğiz kazasında doğdu. Babasının idareci olması nedeni ile çocukluk ve okul yılları değişik yerlerde geçti. İlkokulu Sinop’un Boyabat kazasında ortaokulu Mardin’de bitirdi. 1950-1951 öğretim yılında Ankara Kız Lisesi Edebiyat bölümünden mezun oldu. Daha sonra Bitlis Akşam Kız Sanat Okuluna devam ederek giyim ve ev idaresi bölümünü bitirdi. 1954 yılında Çankaya Kaymakamı Necat Eldem ile evlendi. 1955 yılında Bora, 1965 yılında Tayfun adlı 2 erkek evlat sahibi oldu. Babasının ve eşinin görevi gereği ülkenin pek çok yöresinde halkla yakın temas ve ilişkileri sonucu, ülkeyi bütün yönleri ve gerçekleri ile tanıma imkanı buldu. Önce gönlünü sonra ömrünü verdiği Türkiye Yardım Sevenler Derneğine 1963 yılında o zamanın Genel Başkanı değerli insan Dr.Mediha Eldem’in takdimi ile girdi. 1963-1966 yılları arasında Genel Merkez Sekreterliği ve Yurt Kolu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1966 yılında seçildiği Genel Sekreterlik görevinden eşinin 1974 yılında Çankırı Valiliğine atanması nedeni ile istifa etti. Ancak istifası Genel Merkezce kabul edilmeyerek hem Genel Sekreterlik hem de Çankırı Fahri Başkanlığını birlikte yürütmesi kendisinden istendi. 1975 yılına kadar bu iki görevi birlikte yürüttü. Çalışmalarında en büyük desteği kendisine örnek aldığı hocam dediği Dr. Mediha Eldem’den gördü. 9 yıl Genel Başkan- Genel Sekreter ilişkisi içinde Dr.Eldem’den sosyal yapılaşma, sosyal dayanışma ve yardımlaşma konularında feyz aldı. 1975 yılında Genel Sekreterlik görevinden ayrılarak sırası ile önce Burdur sonra Yozgat Merkezleri Fahri Başkanlığı ve Genel Merkez Planlama Kol Başkanlığı görevlerini üstlendi. Fahri Başkanlık yaptığı Çankırı-Burdur ve Yozgat Merkezlerinin çalışmalarına bilfiil katılarak büyük destek ve güç verdi. 1986 yılında yapılan 54.Genel Kuruldan sonra 2.Başkanlığa seçildi. 2 yıl bu görevi yürüttü. 1988 yılında değerli Genel Başkan mümtaz insan Türkan Ayral’ın ölümünden sonra 28 Mayıs 1988 tarihinde yapılan 55. Genel Kurulu müteakip Genel Merkez Yönetim Kurulunca yapılan ilk toplantıda Genel Başkanlığa getirildi. Türkiye Yardım Sevenler Derneği Genel Merkezi ve şubelerinin sayın üyelerinin güven, destek ve teveccühleri ile 32 yıldır Genel Başkanlık görevini yürütmekte iken 3 Ekim 2019 tarihinde vefat etmiştir. Diğer Genel Başkanlarımız gibi adı Altın Harflerle derneğimiz tarihine yazılan Birsen Eldem tüm çalışmalarımızda her zaman bizlere önder olacaktır.


Dilek Bayazıt : 1958 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretimini Balıkesir, Ortaokul ve Lise eğitimini İzmir Özel Türk Kolejinde tamamalayarak, Hacettepe Üniversitesi Kütüphanecilik Bölümü’nü (Bilgi – Belge Yönetimi) 1982 yılında bitirdi. 1980 yılında İnşaat Mühendisi Saib BAYAZIT ile evlendi. 1982-1991 yıllarında eşinin görevi sebebiyle  Şanlıurfa’da yaşadı.1986 yılından itibaren TYSD Öğrenci Burs Bağışçısı olan Bayazıt, 10 yıl giyim sektöründe kendi işinde çalıştı. 23.12.1994 tarihinde Derneğe üye oldu. 1998 yılında 60.Olağan Genel Merkez Genel Kurulunda Yönetim Kurulu üyesi, 2000-2008 yıllarında Basın-Yayın Kol Başkanlığı, 2008-2016 yıllarında Genel Sekreterlik, 2016-2018 yıllarında Yönetim Kurulu üyeliği, 2018 yılı 70.Olağan Genel Merkez Genel Kurulunda 2.Başkanlık görevi üstlendi. 23.11.2019 tarihinde TYSD Genel Başkanlık görevine seçilen Dilek BAYAZIT 2 Erkek evlat, 2 torun sahibidir.